جهت دریافت مشاوره و راهنمایی از طریق شماره تماس 45128-021 با کارشناسان ما در تماس باشید.
لوگو آرزوی سفر

مجله گردشگری | قلعه سیگیریا سریلانکا

قلعه سیگیریا سریلانکا

سیگیریا، قلعه و کاخ صخره‌ای باستانی است که توسط پادشاه کاشیاپا در دوره حکومت او از سال 473 تا 495 میلادی ساخته شد. این قلعه باشکوه خود در ارتفاع 660 فوت از سطح زمین و در نزدیکی شهر دامبولا در استان مرکزی سریلانکا قرار دارد. کلمه Sigiriya یا Sinhagiri  به معنای صخره شیر است و برای دسترسی به قلعه سیگیریا باید پیش از ورود به قلعه، 1200 پله را بپیمایید. در این مسیر، پلتفرم‌های متعددی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند در صورت نیاز استراحت کرده و ادامه مسیر را به راحتی دنبال کنید. امروزه، قلعه صخره‌ای سیگیریا به عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌های باستان‌شناسی شناخته می‌شود و در سال 1982 توسط سازمان یونسکو به عنوان یکی از میراث‌های جهانی ثبت شده است.

سیگریا، جاذبه ای در دامنه های جنگلی سریلانکا


سیگریا، جاذبه ای در دامنه های جنگلی سریلانکا

سیگیریا، یک قلعه تاریخی در قرن پنجم در کشور سریلانکا است که از یک اینسلبرگ، تپه‌ای از سنگ‌های آتشفشانی سفت و سخت ساخته شده است و یکی از بهترین مکان ها برای بازدید در سریلانکا می باشد. این برج در ارتفاع حدود 600 فوت (182.8 متر) از دامنه‌های جنگلی قرار دارد و در بالای آن یک تخت باستانی قرار دارد. این مکان در گذشته محل اقامت پادشاه کاشیاپا بوده که از طریق یک پلکان سنگی پیچ و خم به آن دسترسی داشته‌اند.
امروزه، شما می‌توانید با پیمودن 1270 پله به بالا، به خرابه‌های باقی‌مانده از قلعه سیگیریا دسترسی پیدا کنید. این منطقه به عنوان یک میراث جهانی توسط سازمان یونسکو شناخته شده و به عنوان یکی از هشت عجایب جهان نیز شناخته می‌شود. در پایه‌ی این صخره بزرگ، شما از میان مجموعه‌ای از باغ‌های زیبا و دلنشین عبور خواهید کرد. این باغ‌ها شامل باغ‌های آبی با فواره‌ها و حوضچه‌هایی هستند که مردم زمانی در آنجا حمام‌ میکردند. سپس به باغ‌هایی از تخته‌سنگ‌ها می‌رسید که زمانی پایه‌های صومعه باستانی بودند. این صومعه در حدود قرن سوم پیش از میلاد ساخته شده بود. در نزدیکی بالای قلعه، با دروازه شیر روبرو خواهید شد. پلکانی با دو پنجه شیر سنگی بزرگ در دو طرف. زمانی صورت شیری در صخره تراشیده شده بود، اما با مرور زمان فرسایش یافته است. 

 

معماری سنگ شیر Sigiriya


معماری سنگ شیر Sigiriya

باغ مستحکم و شهر قلعه صخره‌ای سیگیریا یک شاهکار بی‌نظیر از شهرسازی باستانی، مناظر زیبا، معماری منحصر به فرد، فناوری ساخت و ساز پیشرفته، مهندسی معتبر و مدیریت هیدرولیک استثنایی است. این اثر هنر زیبا واقع در تطابق بی‌نظیری بین جلوه طبیعتی و خلاقیت انسان را نشان می‌دهد. تمام این موارد زنده به ثابت شدند که در قرن پنجم پس از میلاد، یک شهر و کاخ با برنامه‌ریزی دقیق و برجسته بوده‌اند.
قلعه صخره‌ای سیگیریا به عنوان یکی از بهترین مثال‌های باقی‌مانده از شهرهای باستانی در آسیا شناخته می‌شود و از آن به عنوان یک موزه زنده تعبیر می‌شود که نمایانگر تاریخ و فرهنگ سرزمین سریلانکا است. سایت میراث جهانی Sigiriya به عنوان یکی از پایتخت‌های سیاسی باستانی سریلانکا و مهمترین میراث‌های این کشور شناخته می‌شود.

برای مطالعه راهنمای سفر به سریلانکا کلیک کنید.

تاریخچه قلعه صخره ای سیگیریا 


تاریخچه قلعه صخره ای سیگیریا 

قلعه صخره‌ای سیگیریا گذشته ای تلخ دارد. آغاز این داستان به رقابت بین دو برادر برمی‌گردد که به ایجاد یک این قلعه منجر شد. این قلعه سنگی بزرگ، به دستور پادشاه کاشیاپا ساخته شده است. پادشاه کاشیاپا این مکان عالی را به منظور محافظت از خود در برابر برادرش، پادشاه موگالانا، احداث کرد. پادشاه موگالانا وارث تاج و تخت بود، اما پادشاه کاشیاپا با اختلاف نظر و قدرت زوری توانست تاج و تخت را برای خود بگیرد. بنابراین برای محافظت از خود این قلعه صخره ای را ساخت. با این وجود، پادشاه موگالانا بعدها توانست برادر خود کاشیاپا را بشکست دهد و در پی آن، قلعه صخره‌ای به ویرانه تبدیل شد. در گذشته، این مکان به عنوان یک صومعه بودایی شناخته می‌شد و پس از تخریب کاخ، دوباره به یک صومعه بودایی تبدیل شد.
سیگیریا بعدها در سال 1831 توسط اروپایی‌ها کشف شد. جاناتان فوربس، سرگرد ارتش بریتانیا، در سفر خود از پولوناروا به صورت اتفاقی به سیگیریا دست یافت. این کشف منجر به تحقیقات بسیاری از مورخان و باستان‌شناسان در این قلعه صخره‌ای شد و تاریخ و فرهنگ آن توسط کاوش‌ها به طور کامل کشف شد. هر کس که به بالای صخره برود، شگفت‌زده می‌شود و شاهد زیبایی قلعه با باغ‌ها و پارک‌های آن خواهد بود.

 

معماری سیگیریا


معماری سیگیریا

معماری Sigiriya از دو بخش مجزا تشکیل شده است. این صخره زیبا که حدوداً 200 متر بالاتر از دشتی که در آن واقع شده است دارای دو بخش می باشد: قسمت غربی که حدود 90 هکتار سطح زمین می‌پوشاند و قسمت شرقی که تقریباً به 40 هکتار میرسد.
در منطقه غربی، به لحاظ معماری، یک پارک بلند با سه بارو و دو خندق وجود دارد که زیبایی و شکوه طبیعت را به تصویر می‌کشد. این بخش از Sigiriya یک احساس را ایجاد می‌کند. بخش شرقی از Sigiriya دارای باغ‌های تخته‌سنگی است که به وسیله هنرمندان با استفاده از صخره‌ها و سنگ‌های محیط ایجاد شده‌اند. این باغ‌ها نمایانگر تلاش برای هماهنگی طبیعت و معماری است و زیبایی و زندگی را به هم پیوند میدهد.

 

هنرهای سیگیریا


هنرهای موجود در Sigiriya تجلی زیبایی و هنر زنان را به تصویر می‌کشند. اعتقاد بر این است که این نقاشی‌ها از زیبایی زنانی الهام می‌گیرند که در کاخ پادشاه کاشیاپا زندگی می‌کردند. این نقاشی‌ها زنان را به شکلی شبیه به آپساراس (آسیایی‌های برآمده) به تصویر می‌کشند و جزئیاتی از حالات و چهره‌های زنان را با استفاده از رنگ‌ها به تصویر می‌کشند که باعث جلب توجه گردشگران تور سریلانکا می‌شود.
یکی از ویژگی‌های مشترک در این نقاشی‌ها، خالکوبی‌های ظریف به شکل سه دایره‌ای اطراف گردن زنان است. این نماد نشان می‌دهد که این زنان به تعلق به پادشاه کاشیاپا بودند و به عنوان نمایندگانی از عظمت پادشاه در نقاشی‌ها به تصویر کشیده شده‌اند. این نقاشی ها شبیه به سبک نقاشی گوپتا در غارهای آجانتا در هند است.

 

بولدر باغ سنگ شیر سیگیریا 


باغ بولدر، با زمین‌های شیب‌دار اطراف صخره مرکزی، به عنوان یک منطقه منحصر به فرد شناخته می‌شود. این باغ به وسیله تخته‌سنگ‌هایی با ابعاد متنوع که اطراف صخره مرکزی را پر کرده‌اند، تزئین شده است. مسیرهایی که به قصر بر فراز صخره مرکزی منتهی می‌شوند، از طریق باغ تخته‌سنگی به نام مسیرهای پرپیچ و خم عبور می‌کنند و با طاق‌های سنگی طبیعی علامت‌گذاری شده‌اند.
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این باغ، صخره‌سیسترن است که نام خود را از یک مخزن آب بزرگ به وجود آمده از تخته‌سنگ‌های طبیعی و صفحات گرانیتی بزرگ گرفته است. "تالار تماشاگران" نیز در اینجا قرار دارد و در آن یک تخت اصلی با ارتفاع پنج متر از صخره زنده حک شده است. "صخره موعظه" دارای یک صندلی است که در لبه یک تخته‌سنگ نسبتاً بلند تراشیده شده است و "غار آسانا" حاوی یک صندلی در داخل یک غار طبیعی است. همچنین، در این منطقه می‌توان غارهای صخره‌ای با لبه‌های قطره‌ای و زیارتگاه‌هایی که در دوره‌هایی که سیگیریا به عنوان یک صومعه بودایی ساخته شده بود، مشاهده کرد.

 

چه چیزی را باید با خود ببرید؟


•    کفش کوهنوردی 
•    یک بطری آب 
•    دستمال مرطوب 
•    مطمئن شوید که لباس‌های سبک می‌پوشید 
•    یک چتر. هیچ سایه ای در بالا وجود ندارد و بنابراین بهتر است یک سسایه بان با خود ببرید.
•    ضد آفتاب 

 

چگونه به Sigiriya برویم


رفتن به Sigiriya نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. این مکان تقریباً 3-4 ساعت با ماشین از کلمبو فاصله دارد و حمل‌ و نقل عمومی سریلانکا دسترسی محدودی دارد. برای بازدید از قلعه سیگیریا در سریلانکا، ابتدا باید به شهر سیگیریا دسترسی داشته باشید. دسترسی به این شهر از طریق مسیرهای متنوعی مانند اتوبوس، تاکسی و قطار امکان‌پذیر است. یکی از روش‌های محبوب برای سفر به سیگیریا، استفاده از قطار است. اگر قصد دارید از کلمبو به سیگیریا بروید، می‌توانید با قطار معروف سریلانکا به این شهر سفر کنید. تنها در 1 ساعت و نیم به سیگیریا خواهید رسید. 
پس از رسیدن به شهر سیگیریا، می‌توانید با استفاده از تاکسی، اتوبوس یا توک توک‌های سریلانکا به قلعه سیگیریا سفر کنید. پس از رسیدن به قلعه سیگیریا، باید از یک مسیر پله‌ای برای دستیابی به قلعه که در ارتفاع 200 متری قلعه قرار دارد، استفاده کنید.
توصیه می‌شود در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی کنید و از اجاره یک ماشین شخصی برای رسیدن به این مکان استفاده کنید.

 

بهترین زمان برای بازدید از سیگیریا چه زمانی است؟ 


بهترین زمان برای بازدید از سیگیریا  

از 14 ژانویه 2023، ساعات کاری Sigiriya از 5:30 صبح تا 8:30 بعد از ظهر است تا بازدیدکنندگان بتوانند طلوع و غروب خورشید را از بالای صخره Sigiriya تماشا کنند. سیگیریا در منطقه‌ای قرار دارد که به عنوان "منطقه خشک" سریلانکا شناخته می‌شود و در طول سال بیشتر خشک و گرم است. آب و هوای این منطقه از آوریل تا آگوست می‌تواند تا 30 درجه سانتیگراد (86 فارنهایت) افزایش یابد. به همین دلیل توصیه یکنیم برای بازدید از Sigiriya صعود را در اواخر بعد از ظهر، حدود ساعت 4 بعد از ظهر آغاز کنید.

برای آشنایی با بهترین زمان برای بازدید از سریلانکا کلیک کنید.

هزینه ورودی سیگیریا


هزینه ورودی سیگیریا

 برای رفتن به این قلعه  باید به باجه بلیط سر بزنید و هزینه ورودی (30 دلار آمریکا برای گردشگران یا 50 LKR برای شهروندان سریلانکا) را بپردازید. توجه داشته باشید که بلیط را نزد خود نگه دارید زیرا در اواسط مسیر پیاده روی Sigiriya بررسی می شود.

چرا باید از سریلانکا دیدن کنیم؟
 

captcha