جهت دریافت مشاوره و راهنمایی از طریق شماره تماس 45128-021 با کارشناسان ما در تماس باشید.
لوگو آرزوی سفر

مجله گردشگری | موزه اسلحه خانه کرملین

موزه اسلحه خانه کرملین

موزه اسلحه خانه کرملین مسکو یک خزانه بسیار مهم و منحصر به فرد در روسیه است که مجموعه‌ای از اشیاء گرانبها و تاریخی از قرن دوازدهم تا انقلاب اکتبر 1917 را به نمایش می‌گذارد. این موزه محلی است که ثروت انباشته شده توسط حاکمان روسیه از جمله پادشاهان و تزئینات مجموعه‌های شخصی آنها را نشان می‌دهد.

تاریخچه اسلحه خانه کرملین مسکو


تاریخچه اسلحه خانه کرملین کرملین مسکو

 

تاریخ اسلحه‌خانه به سال 1511 برمی‌گردد، زمانی که در زمان حکومت واسیلی سوم، برای تولید و نگهداری سلاح‌ها، سلاح‌های امپراتوری و رگالیا برای دربار سلطنتی تأسیس شد. در ادامه، جواهرات، قاب شمایل و گلدوزی نیز به آن افزوده شد. تا به امروز، اسلحه‌خانه گنجینه‌های فراوانی را برای مشاهده فراهم می‌کند و یکی از محل‌های دیدنی برجسته در کرملین محسوب می‌شود. 
در طول سال ها مراسم تاج‌گذاری حاکمان در کلیسای جامع کرملین مسکو برگزار می‌شد تا حاکم آینده به طور متبرک تاج و تخت را به دست آورد. این مراسم شامل استفاده از کلاه مونوخ، عصا، گوی و زنجیر تشریفاتی بود که همگی در موزه کرملین قابل مشاهده هستند. در نمایشگاه، مجموعه‌ای از تاج و تخت‌های واقعی نیز به نمایش گذاشته می‌شود. این مجموعه شامل تاج عاج اندود ایوان مخوف، تاج الماس تزار الکسیس (با بیش از ۹۰۰ الماس تزیین شده) و تاج نقره دوتایی برادران ناتنی ایوان و پیتر جوان (بعدها پیتر کبیر) نیز می‌باشد.

برای آشنایی با جاذبه های گردشگری مسکو کلیک کنید.

این موزه علاوه بر اقلام باستانی ایالتی، اقلام مختلفی را که در کارگاه های کرملین ساخته شده و به عنوان هدایای سفیر استفاده می شود، جمع آوری کرده است. از جمله معروف ترین هدایای اسلحه خانه کرملین می توان به تخم مرغ عید پاک فابرژ اشاره کرد. آنها هدیه عید پاک دو امپراتور آخر روسیه، الکساندر سوم و نیکولاس دوم، به همسرانشان بودند. 
در سالن‌های نمایشگاه اتاق اسلحه خانه کرملین، بازدیدکنندگان تور روسیه می‌توانند با بازدید از این مکان در طول قرن‌ها سفری در زمان بکنند و زندگی پادشاهان روسیه را از نزدیک تجربه کنند. این اسلحه خانه کرملین نشانگر شخصیت و موقعیت هر یک از پادشاهان است و اشیا گرانبهای که در آن به نمایش گذاشته شده‌اند، هر یک جنبه‌هایی از زندگی و تاریخ آن پادشاه را بازتاب می‌دهند.

 

اتاق های اسلحه‌خانه کرملین


اتاق های اسلحه‌خانه کرملین

دو اتاق اول طبقه بالای این ساختمان به نمایش اشیاء طلا و نقره از قرن 12 تا 17 می‌پردازند که بسیاری از آنها در کارگاه‌های کرملین ساخته شده‌اند. در اتاق 2، تخم‌مرغ‌های معروف عید پاک که توسط جواهرساز سن پترزبورگ فابرژ ساخته شده‌اند را مشاهده می‌کنید. هر سال در عید پاک، تزار و تزارینا این هدایا را به یکدیگر هدیه می‌کردند. معروف‌ترین تخم‌مرغ بزرگ، تاجگذاری راه آهن سیبری با قطار طلایی، لوکوموتیو پلاتینیوم و چراغ پیشانی یاقوت سرخ است که برای گرامیداشت خط مسکو-ولادیوستوک ساخته شده است.

اتاق‌های زیر زره، سلاح و زره بیشتر و سلاح‌های متنوع‌تری را به نمایش می‌گذارند. حتماً دیدن کلاه شاهزاده یاروسلاو، پست زنجیره‌ای بوریس گودونوف و سابرهای مینین و پوژارسکی را از دست ندهید.
در طبقه پایین، در اتاق 6، لباس‌های تاجگذاری امپراتورهای قرن 18 را مشاهده می‌کنید (معروف است که ملکه الیزابت 15000 لباس دیگر هم داشته است). لباس‌های دیگر "سکولار" نیز به نمایش گذاشته شده‌اند، از جمله جفت چکمه چشم‌گیری که متعلق به پیتر کبیر است. اتاق پایین‌تر شامل تخت تاجگذاری مشترک تزارهای پسر پتر کبیر و برادر ناتنی او، ایوان پنجم (با یک محفظه مخفی که نایب السلطنه صوفیه از آنها را می‌آورد) و همچنین تخت 800 الماسی تزار الکسیس، پدر پیتر قرار دارد. کلاه طلای مونومخ که با نگین و سمور تزئین شده بود، به مدت دو قرن در مراسم تاجگذاری استفاده می‌شد.
اتاق 9 به پایان، جایی که کالسکه‌ها و سورتمه‌های سلطنتی قرن‌ها را به نمایش گذاشته است. به دنبال سورتمه‌ای باشید که الیزابت برای تاجگذاری خود از سن پترزبورگ به مسکو می‌رفت و در آن زمان 23 اسب از آن استفاده می‌شدند.

برای مطالعه 10 حقیقت جالب درباره کرملین کلیک کنید.

مجموعه ها


علیرغم نامش، اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین مجموعه گسترده و متنوعی از اشیاء و مصنوعات را در خود جای داده است. مجموعه‌های اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین عبارتند از:

 

 قطعات طلا و نقره

مجموعه های طلا و نقره در اسلحه خانه کرملین

این مجموعه شامل قطعات ظریف دست‌ساز با طلا و سنگ‌های قیمتی است که به‌وسیله‌ی منبت‌کاری زیبا شده‌اند. بسیاری از این قطعات با استفاده از یاقوت کبود آبی بزرگ و سنگ‌های قیمتی تزئین شده‌اند، که سنگ مورد علاقهٔ ایوان مخوف نیز یکی از آنهاست. در این مجموعه می‌توان نمادهای گران‌بها و تعدادی از تخم‌مرغ‌های افسانه‌ای فابرژ را نیز مشاهده کرد.

 

هدایایی از سفیران

هدایایی از سفیران در اسلحه خانه کرملین

این مجموعه شامل هدایایی است که سفرا به اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین اهدا کرده‌اند. این هدایا از طیف گسترده‌ای از اشیاء عجیب و غریب تشکیل شده‌اند، از جمله تخم شترمرغ، نارگیل، عاج و مواد معدنی کمیاب.


سلاح و زره

سلاح و زره در اسلحه خانه کرملین

این مجموعه شامل سلاح‌ها و زره‌های تاریخی عجیب روسی است. بسیاری از این سلاح‌ها با استفاده از عاج، طلا و نقره تزئین شده‌اند و توسط صنعتگران برجستهٔ آن زمان ساخته شده‌اند. در این مجموعه می‌توان مجموعه‌ای گسترده از زره، سپر، شمشیر و سلاح‌های گرم را مشاهده کرد. این مجموعه شامل قطعاتی از روسیه و کشورهای مختلف اروپایی است.

 

کالسکه‌های سلطنتی

کالسکه‌های سلطنتی در اسلحه خانه کرملین

این مجموعه شامل یکی از بزرگ‌ترین مجموعه کالسکه‌های سلطنتی در جهان است. این کالسکه‌ها آثار هنری زیبایی هستند که با جزئیات شگفت‌انگیزی ساخته شده‌اند.

 

تسمه و زین تشریفاتی

تسمه‌های امپراتوری روسیه دارای زین و بند اسب‌های با دوختن خطوط طلایی هستند و با سنگ‌های قیمتی تزئین شده‌اند.

اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین یک موزه جذاب است که تجملاتی که اشراف تاریخی روسیه در گذشته استفاده می‌کرد را به نمایش می‌گذارد. مجموعه‌های متنوع و غنی آن برای بازدیدکنندگان با طیف وسیعی از علاقه‌مندی‌ها جالب است.

 

اطلاعات کاربردی


مکان: اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین در داخل کاخ کرملین مسکو قرار دارد.
ساعات بازدید: از جمعه تا چهارشنبه، از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است. اما این ساعات ممکن است در فصل‌های مختلف تغییر کند. روز پنجشنبه این موزه تعطیل است.
هزینه ورودی: برای بزرگسالان 1000 روبل و برای کودکان زیر 16 سال 500 روبل (معادل دلار امریکا 6 دلار برای بزرگسالان و 3 دلار برای کودکان).
حمل و نقل: بهترین راه برای رسیدن به اتاق اسلحه خانه کرملین کرملین از طریق مترو مسکو است. می توانید به ایستگاه کتابخانه ایمنی لنینا (Biblioteca imeni Lenina) در خط 1 (خط قرمز) مترو بروید.

 

جاذبه های گردشگری نزدیک به موزه اسلحه خانه کرملین


در نزدیکی موزه اسلحه خانه کرملین، مکان‌های دیدنی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید بازدید کنید. این مکان‌ها عبارتند از:

  •     برج تروتسکایا که دارای ارتفاع ۱۱۰ متر است. این برج یک منظره‌ی زیبا از مسکو را به شما ارائه می‌دهد.
  •    موزه پوتشنی دِوورِت که فاصله‌ای حدود ۱۲۰ متری با موزه اسلحه خانه کرملین دارد. در این موزه می‌توانید شاهکارهای هنری و اثرهای تاریخی مهم را مشاهده کنید.
  •     برج بوروویتسکایا که ارتفاع آن تا ۲۱۰ متر می‌رسد. با صعود به این برج، منظره‌ای فوق‌العاده از شهر مسکو را به تماشا خواهید نشست.
  •     موزه آلمازنی فوند که فاصله‌ی تقریبی ۳۰۰ متری با موزه اسلحه خانه کرملین دارد. این موزه مجموعه‌ای از جواهرات، سنگ‌های قیمتی و آثار هنری قدیمی را به نمایش می‌گذارد.
  •     کلیسای جامع عید بشارت مسکو که فاصله‌ی تقریبی ۵۰۰ متری با موزه اسلحه خانه کرملین دارد. این کلیسا یک آثار مهم معماری و فرهنگی مسکو است که می‌توانید زیبایی‌های آن را تماشا کنید.

با بازدید از این مکان‌های دیدنی در نزدیکی موزه اسلحه خانه کرملین، تجربه‌ی یک سفر فراموش‌نشدنی را  در تور مسکو خواهید داشت.

captcha

مطالب مرتبط